Letecká záchranná výsadková služba v Rohozci

Jiří Milý

 

Dnem 1. dubna byl na letišti v Rohozci spuštěn nový projekt - LETECKÁ ZÁCHRANNÁ VÝSADKOVÁ SLUŽBA. Ve výcviku je prvních 15 dobrovolníků, kteří budou na místo zásahu dopravováni dvoumístným motorovým rogalem a nad tímto místem provedou seskok padákem. Na tento projekt se podařilo získat finanční podporu ve výši 10 000 000 EUR – zástupce poskytovatele se dodatečně omluvil za tak nízkou částku s tím, že se jedná o naprosto nový projekt.

 

I když se jedná o dobrovolníky, jsou často před prvním letem slyšet slova: "Tak do toho si nikdy nesednu!" nebo "Do čeho jsem se to uvrtal!" a přitom si významně klepou na hlavu (helmu). Naštěstí je vždy uklidní pomyšlení, že za tyto lety si mohou nárokovat rizikové příplatky ve výši 500% průměrného platu v ČR.

 
Součástí předletové přípravy je i kontrola toho, že záchranář-výsadkář má toaletní papír. Toto opatření bylo nařízeno po několika sice fakticky úspěšně provedených zásazích, ale někteří zachraňovaní si stěžovali, že se nemohou zbavit pocitu, jako by se tam někdo posral (jde o doslovnou citaci). Dalším vyšetřováním bylo zjištěno, že měli pravdu a vina nebyla na straně zachraňovaných!

 

V pravé horní části obrázku vidíte, jak na hangár šplhá pozorovatel-zapisovač cvičných seskoků na letišti.
 

 

Každý záchranář-výsadkář má v povinnostech i to, že musí mít dobrou náladu a sršet optimismem. Každý z těch 15 dobrovolníků má ale jiný recept na to, jak být dobře naladěn při práci. Tento pán si například neustále opakuje srandovní vtipy, směje se jim a říká si: jsem veselý, jsem veselý, jsem veselý, ...
 


Že to nemají tito dobrovolníci vůbec jednoduché, dokazuje i tato fotografie. Celou dobu letu musí mít záchranáři-výsadkáři zakrytý výhled a vůbec nevidí, kam letí a co se kolem nich děje. Jedná se totiž o to, aby záchranáři-výsadkáři nespotřebovali svou zásobu toaletního papíru ještě před místem zásahu ... 

Ať žije apríl!